Article
April 29, 2024

Від будівельного інженера до .NET розробника

Мене звати Олександр, і я .NET Developer. Хочу поділитися своєю історією й шляхом від будівельного інженера до розробника та розповісти про інтернатуру в компанії HYS Enterprise. Можливо вам стане в нагоді мій досвід чи рекомендації, якщо ви теж маєте бажання приєднатися до IT сфери.

Olexander Chyhin

Після отримання диплома за спеціальністю «Промислове та цивільне будівництво» я почав працювати інженером на будівництві багатосекційного висотного житлового комплексу. До цієї посади я мав досвід реставрації пам’ятки культурної спадщини та практику на будівництві житлового масиву в Одесі. Під час навчання я працював з багатьма програмними комплексами для проєктування, розрахунку або менеджменту у будівництві. Та справжню силу софту, який я вивчав у ВНЗ, а також величезні можливості комерційного ПЗ, я зміг використати лише працюючи інженером на будівництві, де окрім запланованих задач, виникало багато побічних та неочевидних, на перший погляд, але не менш важливих справ.

Наприклад, здавалося б звичайна система CAD (computer-aided design) сильно прискорювала підрахунок обсягів виконаних робіт та необхідних матеріалів, а також дозволяла працювати з кресленнями та моделлю будівлі за допомогою додатку у смартфоні. Тим часом інший додаток дозволяв вести облік інструментів просто скануючи їх, наче продукти в супермаркеті. Ось лише один приклад того, як поєднання AR та програмного комплексу, що реалізує принцип інформаційного моделювання будівель, здатні перетворити звичайний план вертикальних конструкцій на інтерактивну модель.

Подібний софт, наданий буст продуктивності та моє захоплення комп’ютерними іграми стали тригерами до вивчення програмування у вільний час. Я почав своє знайомство з програмуванням у досить неочевидний, як мені здається, спосіб, а саме з мови C++. Це було цікаво, а ще дуже важко, в той момент я просто не впорався, але саме ця мова стала першим, хоч і незграбним кроком в індустрію загалом. Наступна спроба — знайомство з frontend розробкою. Тут справи складалися ліпше, та виникла нова проблема — вивчення C++ хоч і було складним, але якось відгукувалось для мене, а от вивчення HTML/CSS та JS давалося простіше, але не зацікавило.

Тоді мені допоміг товариш, .Net розробник, який порадив спробувати мову C# — і все зійшлося. Перше, що сподобалося — простота для новачка, сучасніший синтаксис, зручна безоплатна IDE та велика кількість сфер застосування: від gamedev до розробки інженерного ПЗ, схожого на те, яким користувався я.

Вибір мови програмування збігся у часі з певними життєвими обставинами, які підштовхнули мене до нової сфери діяльності. Я зупинився на проєктуванні, що давало можливість працювати за спеціальністю й використовувати навички програмування для створення додаткових інструментів розробки проєктної документації. Новий етап кар’єри перервала найжахливіша подія для життя мільйонів людей — повномасштабне вторгнення російських військ в нашу країну. Будівельна галузь понесла великі економічні втрати на фоні відсутності інвестицій. Тоді я вирішив змінити діяльність та глибше вивчати C#.

Я швидко засвоїв основи, але зіштовхнувся з проблемою — багато навчальних матеріалів та документація залишились незасвоєними через недостатній рівень моєї англійської, яку я паралельно почав вивчати. Після проходження безоплатних курсів, мій рівень досяг довгоочікуваної позначки — B1. Безоплатні вони були, тому що тоді різноманітні застосунки та школи надавали українцям вільний доступ до вивчення. Наступною станцією, на якій зупинився мій кар’єрний експрес, стала навчальна програма від однієї української IT компанії. Такі програми є насправді звичною справою, багато компаній проводять лекції, хакатони, вебінари — варто лише пошукати. На цьому етапі я отримав знання з Computer Science, роботи з Git, дізнався про різні методології розробки ПЗ, отримав уявлення про Cloud технології, а також ознайомився з основами математики для IT сфери.

Через декілька місяців я отримав своє перше запрошення на співбесіду до компанії HYS Enterprise. Хвилювався більше, ніж радів. Рекрутеру вдалося створити дружню та привітну атмосферу. Це допомогло мені почуватися впевненіше, але технічне інтерв’ю було невдалим, хоча цікавим та продуктивним. Попри те, що знань мені не вистачило я отримав дійсно цінний фідбек та відправився заповнювати прогалини в технічних знаннях, паралельно відгукуючись на всі релевантні вакансії та створюючи pet-проєкти.

Я брав участь в хакатоні від HYS, де отримав ще один pet-проєкт до портфоліо, проте ще кілька невдалих інтерв’ю та марний пошук роботи вганяли мене в сум. День за днем дисципліновано виконувати цей своєрідний ритуал ставало все складніше і скоро я майже втратив надію та почав розглядати вакансії з інших галузей. Одного дня я знов побачив в LinkedIn допис зі списком вакансій для інтернів у HYS Enterprise та відгукнувся, і саме ця дія стала вирішальною для початку моєї кар’єри у сфері IT.

Мене знов запросили на співбесіду і цього разу все пройшло майже ідеально, адже мої технічні знання та англійська мова покращились. Залишилась остання співбесіда з фаундерами компанії. Я дуже хвилювався, адже для мене це була перша зустріч, яка мала пройти повністю англійською мовою. «Welcome to the team», — прозвучало з іншої сторони екрана після 15 хвилинної розмови. «Oh my God! Thank you!», — видихнув я з полегшенням і радістю. Так я і потрапив в IT :)

Таким був мій шлях, а далі я детальніше розповім про інтернатуру в HYS Enterprise.

Інтернатура триває приблизно три місяці та може відбуватись на багатьох різних проєктах. Працювати можна як віддалено, так і з офісу. Інтерн, як і всі інші спеціалісти, бере участь у внутрішній програмі лояльності, івентах компанії, а також отримує доступ до різноманітних курсів на платформі Pluralsight. Розпорядок дня звичайний: 8 годин вивчення проєкту, робота над тасками чи відвідування різних заходів. Графік гнучкий за домовленістю з тімлідом. В перший день мені провели онбординг, видали техніку від компанії та познайомили з командою. Тімлід показав проєкт та одразу ж надав завдання, після виконання якого, я отримав детальний фідбек. Моя інтернатура не обмежилась лише одним проєктом і досить скоро я отримав запрошення приєднатись до іншого, у якому працюю й досі.

По обіді останнього дня інтернатури я отримав повідомлення від тімліда, що мою інтернатуру успішно завершено. Це було справді важливе та довгоочікуване повідомлення. Нарешті мої зусилля окупились та що найважливіше — я отримав підтвердження, що рухався в правильному напрямку.

Трішки додам про особливості компанії HYS Enterprise під час інтернатури.

По-перше, хочу відзначити колектив. Я не знаю, як вдалося зібрати стільки класних людей в одному місці, але вони перетворили мою інтернатуру на приємну мандрівку. Колеги завжди готові допомогти, надати професійну пораду, а також є різносторонніми. За цей недовгий час, я встиг заприятелювати з багатьма.

По-друге, хочу відзначити постійний якісний фідбек. Я почав отримувати його ще під час першого спілкування з рекрутерами та технічними інтерв’юерами, і продовжую отримувати зараз вже від команди й тімліда. Особисто мені це допомагає триматись на правильному шляху, адже погляд зі сторони та конструктивна критика — це те що завжди корисно.

Компанія постійно проводить якісь заходи: квізи, благодійні ярмарки, збори на ЗСУ, а також knowledge sharing від найдосвідченіших колег, зустрічі з фаундерами і багато іншого. В поєднанні з першим пунктом це створює дуже приємну внутрішню атмосферу і відчуття того, що навколо весь час щось відбувається, а ти є активним учасником цього.

В цій частині статті я хотів би поділитися своїм досвідом навчання, пошуку роботи та безпосередньо роботи, а також посиланнями на джерела корисної інформації — групи та ресурси, які стала мені в пригоді.

Почати я б хотів з того, що попри всі старання, гарні кандидати часто залишаються проігнорованими або не встигають отримати запрошення на співбесіду. Таке стається з різних причин. Наприклад, через величезну кількість відгуків, яку рекрутерам дуже складно опрацювати або навіть через проблеми з інтернетом можна не встигнути на співбесіду і позицію займе хтось інший, можна потрапити на інтерв’юера в якого поганий настрій і т.д.

Тому важливо пам’ятати, що удача грає справді велику роль і старатись не сумувати у випадках коли просто не щастить, а особисто сприймати та брати до уваги тільки аргументовані відмови.

Також хотів би відзначити важливість спілкування з людьми, які вже мають досвід в IT сфері або просто з людьми, що також проходять курси чи вчаться самостійно. У першому випадку, можна отримати цінну пораду щодо подальших дій від досвідченої людини. Це може заощадити багато часу і сил. Особисто мені дуже пощастило, що один з моїх найкращих друзів обрав .Net розробку на декілька років раніше, ніж я. Його поради багато разів вберегли мене від непродуктивних рішень у навчанні.

У другому випадку, можна отримати цінну пораду від людини, яка в процесі навчання/пошуку роботи. Адже навички роботи та пошуку роботи — це різні навички й інколи люди, які довгий час знаходяться в пошуках та пройшли через велику кількість співбесід дають навіть кращі поради щодо співбесід, ніж досвідчені спеціалісти, які мали всього декілька інтерв’ю в житті.

Рекомендую підписатися на канали/ групи з вакансіями, порадами з навчання або пошуку роботи, адже там можна не тільки отримати корисну інформацію та поспілкуватись з такими ж кандидатами, але й натрапити на рекрутерів. В кінці статті я надаю кілька корисних посилань.

І, як на мене, найважливіше — не треба боятись помилок під час навчання або в перші дні роботи. Адже з більшою кількістю виправлених помилок приходить більше досвіду, а коли ж безпечніше помилятись як не під час навчання? Тому не соромтеся ставити питання та помилятись, якщо робите щось вперше і пам’ятайте, ніхто не відправить вас робити те, що вам точно не під силу, і де ціна помилки буде занадто високою.

Стосовно рекомендації вище, додам останнє зауваження, а саме — експериментуйте! Оскільки ціна помилки на початку не така висока, можлива вигода від вашого нестандартного підходу може її запросто перевищити. Зараз я хотів би подякувати всім, хто дочитав до цього місця.

Щиро бажаю вам успіхів у починаннях і пам’ятайте, що шлях подолає той, хто йде!

Ділюся невеликим списком корисних безоплатних матеріалів, які я використовував у своєму навчанні:


Блогери, що спеціалізуються на розробці на платформі .Net:


Декілька каналів, що допоможуть у вивченні англійської: